سرگردانی کانتینرهای میوه ایران و افغانستان در مرزهای پاکستان

دو مسوول اتاق های بازرگانی ایران و افغانستان می گویند که کانتینرهای حامل میوه های صادراتی این دو کشور به خاطر موانع ایجاد شده از سوی پاکستان در مرزهای این کشور سرگردانند.

به گزارش ایرنا عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۳۲ دستگاه کانتینر حامل سیب صادراتی ایران به دلیل افزایش تعرفه صادراتی از سوی پاکستان در مرز ورودی به این کشور از مسیر تفتان و کویته سرگردانند.
‘بهنام تاج الدینی’ شامگاه دوشنبه در نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی صنایع و معادن اسلام آباد پاکستان با تاکید بر لزوم بازنگری فوری در تعرفه های کالاهای صادراتی ایران به پاکستان گفت: هر کانتینر بیش از ۲۰ تا ۲۵ تن سیب صادراتی دارد.
وی اضافه کرد: این کانتینر ها به دلیل اینکه حدود ۲۰ روز در مرز ورودی به پاکستان سرگردانند، هر دستگاه کانتینر باید روزانه ۴۰۰ هزار تومان برای هزینه های سرخانه ای و حمل بار، خسارت بدهد.
تاج الدینی اضافه کرد: پیش از این، میزان تعرفه های صادراتی به ازای هر دستگاه کانتینر ۱۱ میلیون تومان بود که این میزان هم اکنون به بیش از ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
وی از دولت پاکستان و اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد خواست به منظور توسعه میزان مبادلات دو کشور، در این خصوص تجدید تصمیم گیری سریع شود.

*** سرگردانی کانتینرهای حامل میوه‎های تازه افغانستان در مرز پاکستان
همچنین بر اساس خبر دیگری، اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‎گوید که دولت پاکستان نزدیک به یک هفته می‎شود که به کانتینرهای حامل میوه‎ تازه افغانستان اجازه ورود به خاکش نمی‏دهد.
‘صیام‎الدین پسرلی’ مسوول روابط عمومی این اتاق می گوید:پاکستان براساس تغییراتی که اخیراً در قوانین گمرکی خود به میان آورده است، به آن دسته از اموال تجارتی که با معیارهای بین‎المللی تجارت برابر نباشد، اجازه ورود به خاک این کشور نمی‎دهد.
به گفته پسرلی، ۸۰ کانتینری که در این مدت اجازه ورود به پاکستان نیافته است، فاقد اسناد لازم بوده است.
وی تاکید کرد که این مشکل با وزارت تجارت و صنایع در میان گذاشته شده تا از مجاری دیپلماتیک به آن رسیدگی کند.
مسوول روابط عمومی اتاق تجارت و صنایع می‎گوید که برای صادرات میوه‎های تازه نیاز است تا چهار نوع گواهی برای آنها تهیه شود.
یکی از این گواهی ها مربوط به نوع و کیفیت میوه‎ها است که اموال بازگشت‎خورده تجار افغان از بندر تورخم، فاقد این نوع گواهی نامه ها بوده است.
به گفته پسرلی، این در حالی است که دولت افغانستان بدون توجه به این گونه معیارهای بین‎المللی تجارت، اجازه ورود به اموال تجار پاکستانی به کشور می‎دهد.
به گزارش ایرنا اعضای هیات صادر کنندگان محصولات باغی و زراعی و اعضای اتاق بازرگانی اورومیه دیروز (دوشنبه) در نخستین روز سفر سه روزه به پاکستان با اعضای اتاق بازرگانی اسلام آباد دیدار و گفت و گو کردند.

البته هم زمان با این اقدامات . . . کشورهای یاد شده ، هفته جاری هیئتی از اتاق ارومیه به اسلام آباد رفتند تا مذاکرات خود را برای رفع موانع صادرات داشته باشند که تا چه میزان موثر باشند . . .
اقدام دیگری که هفته گذشته صورت گرفت رفع موانع واردات برنج باسماتی پاکستان با ظرفیت بالا بود که این بازارگشائی و . . . . در راستای همین موانع ایجاد شده است یا خیر ؟ باید دید . . .
و یک خاطه ۳ هفته ای . ۳ هفته پیش یکی از دوستان گفتند که آقای وزیر از عدم صادرات سیب بسیار ناراحت و نگران هستند و امتیاز واردات موز در مقابل صادرات سیب را بشدت پیگیر هستند که بر همین اساس با تاجری از پاکستان همراه با دکتر محمد مهدی رفتیم جلسه و کلی صحبت از زوایای پنهان این موضوع و آمادگی ایشان برای خرید سیب در مقابل فروش نارنگی .

موضوع را قابل انجام دیدیم چرا که نارنگی ایشان را بدون واردات برای ارسال به عراق برنامه ریزی کردیم ولی یک نکته خیلی مهم .

به یکی از معاونین وزیر محترم گفتیم که پاکستان نزدیک به یک ماه است که تعرفه واردات سیب ایرانی را به ۵۰ % افزایش داده و موانع غیر قانونی و اداری را نیز برای وارد کننده پاکستانی ایجاد می نماید . ایشان به صراحت گفتند که این محال است اگر پاکستان ۱ % افزایش تعرفه بدهد ما واردات انبه و برنج ایشان را تعرفه می بندیم . ولی الان که از این موضوع ۳ هفته گذشته است نتیجه معلوم است .

 

خیر است

شاخه تخصصی تر و حرفه ای تر دیپلماسی اقتصادی که نیاز ویژه امروز ما نیز می باشد ، دیپلماسی کشاورزی است .

تاریخ: بهمن ۴, ۱۳۹۶ | ساعت: ۷:۲۵ ق.ظ


نظرات بسته شده است