برزیل در چند دهه گذشته با وفق دادن تولید سویا، شیر، گوشت و ذرت با شرایط گرمسیری، انقلابی در کشاورزی خود به وجود آورد و اکنون قصد دارد همین کار را برای تولید گندم انجام دهد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، موریسیو لوپس – رییس شرکت تحقیقات کشاورزی برزیل – در این باره اظهار کرد: در حال حاضر در اطراف نواحی گرمسیری برزیلیا – پایتخت برزیل – گندمی تولید می‌شود که از کیفیت مشابه گندم آرژانتین، اروگوئه یا اروپا برخوردار است اما این امر مستلزم آبیاری فراوان است که هزینه بالایی دارد از این رو گندمی در دست تولید است که بدون آبیاری در مناطق گرمسیری رشد کند. وی به خبرنگاران بین‌المللی گفت: این جدیدترین مرزی است که برزیل از آن عبور می‌کند و اگر موفق شود در تولید گندم خودکفا خواهد شد. برزیل در حال حاضر ۵۰ درصد از گندم مورد نیاز جمعیت ۲۰۰ میلیون نفری خود را تولید می‌کند اما کمبود ذخایر جهانی به دلیل وقوع خشکسالی در کشورهای تولیدکننده، افزایش قیمت‌ها را به دنبال داشته و برزیل را تحت فشار قرار داده است. این کشور سالانه ۱۲ میلیون تن گندم مصرف اما تنها هفت میلیون تن تولید می‌کند و برای تامین نیاز از روسیه و آرژانتین وارد می‌کند. با این همه آرژانتین به دلیل مشکلات برداشت، اواسط سال صادرات به برزیل را متوقف کرد از این رو کنفدراسیون ملی کشاورزی برزیل سرگرم همکاری با دولت بر روی طرح جدیدی برای افزایش تولید است. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، برزیل در طول دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ یک واردکننده عمده مواد غذایی بود زیرا بخش بزرگی از این کشور در منطقه گرمسیری قرار دارد که خاک اسیدی آن مناسب تولید کشاورزی نبود اما این کشور در مواجهه با کمبود غذا، وادار شد مدل خاص خود را به کار گیرد و از سنگ‌های آهکی خرد شده استفاده کرد تا اسیدیته خاک را کاهش دهد و از فسفات برای بالا بردن مواد مغذی خاک استفاده کرد. در مدت ۴۰ سال خاک ضعیف حاصلخیز شد و بیشتر محصولات این کشور از جمله سویا اکنون در نواحی گرمسیری رشد می‌کنند. برزیل دومین تولیدکننده بزرگ سویا در جهان بوده و ممکن است بزودی از آمریکا پیشی بگیرد و عنوان شماره یک را از آن خود کند. همچنین برزیل از هند دام وارد کرده و آنها را با استفاده از علوفه وارد شده از آفریقا که برای آب و هوای برزیل مناسب است، تغذیه کرده تا به شرایط بومی این کشور عادت کنند. اکنون این کشور با ۲۰۰ میلیون راس دام، بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت گاو است و همچنین سال گذشته چهارمین تولیدکننده بزرگ شیر در جهان شد.

هشت وزیر و پنجاه تن از روسای شرکتهای مهم فرانسوی فرانسوا اولاند رئیس جمهور این کشور را در سفرش به برزیل همراهی می کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس۲۴، اولاند در این سفر قراردادهای مهمی در زمینه ارتباطات و انرژی امضا کرد اما نتوانست جنگنده های رافال فرانسه را به برزیل بفروشد.
شرکتهای تالس و آریان اسپیس فرانسه قراردادی به ارزش چهارصد میلیون یورو امضا کردند درحالی که شرکت آره وا بیش از یک میلیارد یورو قرارداد امضا کرد. شرکت توتال نیز قراردادی برای بهره برداری از میدان نفتی لیبرا در دریا امضا کرده است.
این قراردادها نشانگر پویایی روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور است.
اولاند گفت: «به رغم بحران که اروپا و برزیل را فرا گرفته است، مبادلات تجاری بین دو کشور همواره افزایش یافته و طی ده سال اخیر دو برابر شده است.»
دیلما روسف رئیس جمهور برزیل گفت: «فرصتهای متعددی در بسیاری از بخشها وجود دارد و این مسئله حضور پررنگ شرکتهای فرانسوی را در برزیل توضیح می دهد.»
ششصد شرکت فرانسوی در حال حاضر در برزیل حضور دارند و فرانسه به پنجمین سرمایه گذار در این کشور تبدیل شده است.
برزیل برای مدرن سازی زیرساختهای خود به سرمایه گذاری نیاز دارد. هزاران برزیلی شش ماه در اعتراض به ضعفهای زیرساختی این کشور و نظام بهداشتی و آموزشی آن اعتراض کرده بودند.
پس از آن برزیل برنامه ای ۱۵۰ میلیارد یورویی را به اجراگذاشته است و فرانسه می خواهد در این برنامه سهیم باشد.


تاریخ: آذر ۲۲, ۱۳۹۲ | ساعت: ۷:۴۹ ق.ظ


ثبت نظر

کد امنیتی *