پنجمین محموله ذرت آمریکایی در چین رد شد

چین که از اواسط نوامبر چهار محموله ذرت آمریکا را رد کرده است، مانع ورود یک محموله دیگر شد و احتمالا سه محموله دیگر را نیز رد خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این محموله‌ها پس از آزمایش‌هایی که وجود نوعی ذرت اصلاح شده ژنتیکی تایید نشده را نشان داد، رد شدند اما برخی بر این باورند که دلیل واقعی اختلافات تجاری میان دو کشور است.

آخرین محموله ذرت آمریکا به میزان ۵۹۱۰۰ تن از سوی مقامات قرنطینه استان شرقی ژجیانگ رد شد.

مقامات قرنطینه در چین که دومین مصرف کننده بزرگ ذرت در جهان است از اواسط نوامبر تاکنون مانع ورود ۱۸۰ هزار تن ذرت آمریکایی شده‌اند.

رویترز به نقل از بازرگانان گزارش داد که آزمایش‌های انجام شده از سه محموله دیگر در گوانگ دانگ و فوجیان وجود ذرت نوع MIR 162 مقاوم در برابر حشرات را نشان داده و از آنجا که این محموله‌ها هنوز تخلیه نشده اند، ارسال آنها به بازارهای دیگری مانند ژاپن راحت‌تر است.

وزارت کشاورزی آمریکا ماه گذشته پیش‌بینی کرد که چین هفت میلیون تن ذرت از این کشور تا ۳۰ سپتامبر سال آینده وارد می‌کند.

چین در سال جاری به خرید بالای ذرت ارزان قیمت از آمریکا پرداخته که قیمت محصول آن به دلیل برداشت بالا به پایین‌ترین سطح در سه سال گذشته رسیده است.

به گفته بازرگانان اروپایی، مقدار زیاد از ذرتی که چین نپذیرفته از سوی کشورهای آسیایی دیگر به قیمت پایین‌تر خریداری شده اند.

چین رکورد بالای تولید ذرت در سال جاری را پیش‌بینی کرده و به دلیل مصرف اندک از سوی صنعت خوراک دام این کشور با مازاد عظیمی روبرو خواهد شد.

تولید ذرت چین در فصل زراعی ۲۰۱۴-۲۰۱۳ احتمالا ۵٫۹ درصد افزایش یافته و به رکورد ۲۱۷٫۷ میلیون تن می‌رسد و از میزان مصرف که ۱۹۷ میلیون تن برآورد شده، فراتر خواهد رفت.

میزان مصرف ذرت چین ۱٫۱ درصد نسبت به سال پیش کاهش یافته که تا اندازه ای به دلیل شیوع آنفولانزای مرغی در اوایل سال ۲۰۱۳ بوده است.


تاریخ: آذر ۲۲, ۱۳۹۲ | ساعت: ۷:۵۶ ق.ظ


ثبت نظر

کد امنیتی *