هند پول نفت ایران را قسطی می‌دهد ” کانال پرداخت هنوز مشخص نشده است

یک مقام بانک مرکزی هند گفت منتظر اعلام نظر ایران برای تعیین نحوه پرداخت پول نفت این کشور هستیم اما «قرار نیست پول زیادی پرداخت شود و این پرداخت به صورت متناوب و قسطی انجام خوهد شد».

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، معاون بانک مرکزی هند گفت، کشورش در انتظار اعلام نظر ایران در مورد چگونگی پرداخت بخشی از پول نفت این کشور است و این مبلغ به صورت اقساطی به ایران پرداخت خواهدشد.

پس از انعقاد موافقتنامه ژنو در ماه نوامبر، ایران اکنون می تواند مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار از پول نفت خود را که نزد مشتریان عمده نفت این کشور شامل هند، چین، ژاپن و کره جنوبی بلوکه شده بود، آزاد کند.                                                                                                                         هند، دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین، ۴۵ درصد پول نفت ایران را به روپیه و مابقی را از طریق هالک بانک ترکیه به یورو پرداخت می کرد، اما با تشدید تحریم ها در اوایل امسال، روش پرداخت به یورو مسدود شد.

هیئتی از ایران اخیرا برای بررسی راه های آزاد کردن این دارایی ها به هند سفر کرده بود.

معاون بانک مرکزی هند به خبرنگاران گفت: «اینکه کانال هالک بانک مجددا بازگشایی خواهد شد یا خیر، ما مطمئن نیستیم…جلوتر که برویم پیشنهاد مطرح شده را بررسی خواهیم کرد و خواهیم دید که چگونه می توان این کار را به بهترین نحو انجام داد.»
هالک بانک اعلام کرده است که پس از رسمیت یافتن توافق ژنو، پرداخت پول نفت ایران از این طریق ممکن است از سر گرفته شود.
اما خان گفت: «قرار نیست پول زیادی پرداخت شود…این اتفاق قرار نیست به صورت فوری بیفتد، این پرداخت به صورت متناوب و قسطی انجام خواهد شد.»
تحریم های غرب موجب شده است که صادرات نفت ایران از حدود ۲٫۵ میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش یابد که بخشی از این کاهش ناشی از تحریم بیمه ای محموله های نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا و بخشی دیگر کاستن مشتریان نفت ایران از خرید خود برای احتراز از مجازات های واشنگتن بوده است.
هند قصد دارد امسال روزانه حدود ۲۲۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند، اما به دلیل مشکلات بیمه ای، ممکن است میزان خرید نفت دهلی نو از تهران به کمتر از این میزان برسد. یک منبع آگاه در وزارت نفت هند هفته گذشته گفت، دهلی نو در سال مالی جاری که از ابتدای آوریل آغاز شده، تا ماه نوامبر به طور متوسط روزانه حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.


تاریخ: آذر ۲۲, ۱۳۹۲ | ساعت: ۸:۱۴ ق.ظ


ثبت نظر

کد امنیتی *