‌راه‌اندازی خط دریایی مسافری چابهار-پاکستان/‌ اجرای بانکرینگ در دریای عمان

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از درخواست بخش خصوصی برای راه‌اندازی خط مسافری دریایی چابهار-پاکستان و بررسی این طرح خبر داد و گفت: بخش خصوصی برای راه‌اندازی بانکرینگ نیز در دریای عمان، ۶ پروپوزال به ما ارائه داده است.

  سیاوش رضوانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به دلیل استقرار در کنار دریای عمان، از گذشته کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی بوده است.

وی با بیان اینکه این بندر ‌دو بندر اصلی شهید بهشتی و شهید کلانتری دارد، اضافه کرد: عملیات اصلی طرح توسعه در بندر شهید بهشتی در حال انجام است و بندر شهید کلانتری نیز از سال ۶۲ فعالیت‌‌های خود را‌ آغاز کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: عملیات اجرایی بندر شهید کلانتری که یکی از دو بندر مهم چابهار است از سال ۶۲ بطور جدی آغاز و با تکمیل ۴ پست اسکله فلزی در سال ۶۲ عملاً به بهره‌برداری رسید.

 

* درخواست بخش خصوصی برای راه‌اندازی خط مسافری دریایی چابهار-پاکستان

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان‌ و بلوچستان بیان کرد: ‌در حال حاضر از بندر گواتر برای جووانی پاکستان حمل و نقل مسافری دریایی به طور غیرقانونی و با قایق انجام می‌شود.

رضوانی درباره راه‌اندازی خط مسافری دریایی بین‌المللی از چابهار توضیح داد: در حال حاضر بخش خصوصی برای راه‌اندازی خط مسافری دریایی چابهار به پاکستان تقاضا ارائه کرده و مدارک خود را تحویل داده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در حال بررسی این مدارک ‌است تا در صورت موافقت فعالیت بخش دریایی مسافری از چابهار به پاکستان راه‌اندازی شود.

* درخواست بخش خصوصی برای اجرای عملیات بانکرینگ در دریای عمان

رضوانی بیان کرد: بخش خصوصی برای اجرای عملیات بانکرینگ (سوخت‌رسانی‌) در دریای عمان مکاتبه‌ای با سازمان بنادر و دریانوردی انجام داده‌ و از شرکت نفت نیز در این باره مجوز گرفته‌ است.

وی با بیان اینکه فعلاً یک متقاضی در این‌باره وجود دارد، ادامه داد: آنها ۶ پروپوزال برای ما فرستاده‌اند که در حال مطالعه آن هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: کار بانکرینگ عملیات سنگینی است و همه کس نمی‌توانند آن را عملیاتی کنند، پیمانکار باید کاملاً به تجارت دریایی واقف باشد، علم ایمنی دریانوردی و جلوگیری از آلودگی نفتی را بشناسد ضمن آنکه منابع مالی قوی داشته باشد.

رضوانی افزود: شرکتی که هم‌اکنون در حال مذاکره با آن درباره بانکرینگ هستیم از ما اراضی نخواسته‌ و اعلام کرده است که تنها اسکله می‌خواهد و خود کشتی‌های Mothership را به اسکله می‌آورد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه فعلاً شرکت نفت برای مازوت به آنها اجازه داده‌اند این کار انجام شود، افزود: در حال حاضر کارشناسان‌ اداره کل بنادر و دریانوردی استان در حال بررسی پروپوزال طرح توجیه اقتصادی و فنی طرف مقابل است.


تاریخ: آذر ۲۲, ۱۳۹۲ | ساعت: ۸:۳۹ ق.ظ


ثبت نظر

کد امنیتی *