به دنبال سفر وزیر نفت پاکستان به تهران ، ایران مهلت تکمیل خط لوله صلح برای پاکستان را تمدید کرد

ایران با تمدید ضرب‌الاجل تکمیل خط لوله انتقال گاز این کشور به پاکستان موافقت کرد و کارشناسان دو کشور برای تعیین این زمان و استراتژی افزایش سرمایه و نهایی کردن دوره ساخت این خط لوله در ماه جاری با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از دِ نیوز اینترنشنال، تهران و اسلام‌آباد توافق کردند که خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان تا دسامبر ۲۰۱۴ تکمیل نشود و چارچوب زمانی جدیدی برای بهره‌برداری از این پروژه تعیین کردند.

همچنین دو کشور در مورد موضوعات مهم دیگری نظیر تامین مالی، دوره ساخت و تعیین شرکت مجری طرح مذاکره کردند.

بر اساس توافق فروش گاز میان دو کشور، نخستین صادرات گاز ایران به پاکستان از طریق این خط لوله باید در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ آغاز شود، هر دو کشور مسئول ساخت و تکمیل خط لوله در داخل خاک خود هستند و تاخیر در اجرایی شدن این پروژه از جانب هر کدام از کشورها جریمه در بر خواهد داشت.

اکنون طرف ایرانی موافقت کرده است تا پاکستان را برای تاخیر در مهلت تعیین شده جریمه نکند و ضرب‌الاجل جدیدی بر اساس واقعیت‌ها تعیین کند.

یک مقام ارشد وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان گفت: کارشناسان دو طرف در ماه جاری میلادی برای حل موضوعاتی نظیر تعیین زمان جدید برای اجرایی کردن این پروژه، استراتژی افزایش سرمایه و نهایی کردن دوره ساخت خط لوله  با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

این تصمیم از جانب دو کشور در نشست وزرای نفت ایران و پاکستان در ۹ دسامبر ۲۰۱۳ در تهران اتخاذ شده است.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خارجه پاکستان منتشر کرده است، هر دو کشور تعهدات خود به این پروژه را تجدید کرده‌اند و کارشناسان دو طرف در مورد پارامترهای اجرایی کردن این پروژه بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

شاهد خاقان عباسی وزیر نفت پاکستان نگاه مثبت دو طرف در مورد این پروژه را تایید کرد اما از ارائه اطلاعات مربوط به نتایج این مذاکرات با همتای ایرانی خود در تهران خودداری کرد.

در جریان این نشست، پاکستان موضوع تجدیدنظر در قیمت گاز صادراتی ایران به این کشور را مطرح نکرده است.


تاریخ: آذر ۲۲, ۱۳۹۲ | ساعت: ۸:۴۱ ق.ظ


ثبت نظر

کد امنیتی *